Socha boha Radegasta

Socha boha Radegasta

Při cestě z Pusteven na horu Radhošť narazíte na sochu pohanského boha úrody, Radegasta, s býčí hlavou, rohem hojnosti, kačenou a s valašskými krpci. Sochu vytvořil frenštátský rodák Albín Polášek. Sochu dokončil v roce 1930 a věnoval ji obyvatelům zdejšího kraje.

Původní socha je zhotovena z umělého kamene se železnou vložkou a přísadou žulové drti. Asi tři metry vysoká socha z betonu a žulové drti však v nadmořské výšce kolem jedenácti set metrů špatně odolávala drsným klimatickým vlivům. Krajský ústav památkové péče v Ostravě proto rozhodl, že bude vhodnější instalovat na Radhošti místo vzácného originálu dokonalou kopii sochy. Pro tento záměr, který si vyžádal náklady ve výši jednoho milionu korun, se podařilo získat jako sponzora nošovický pivovar, používající ve svém logu siluetu Radegasta.

Nyní tedy na Radhošti najdete kopii z pravé jihočeské žuly, která je prací kamenosochaře Jana Sobkova a Miroslava Zubíčka. Výroba kopie sochy trvala dva roky. Kopie sochy Radegasta z přírodní žuly váží sedm tun a je natolik pevným materiálem, že v horských podmínkách vydrží bez vážnějšího poškození několik století. Originál sochy Radegasta můžete vidět ve vstupní hale frenštátské radnice.

Foto: David ŠrubařMartin Buryan

 

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Souhlasím